Dodatkowo zwycięzca Robo Challenge 2022 w kategorii uczelni technicznych otrzyma dziką kartę do udziału w WorldSkills Poland – Gdańsk.

W dniach 23-25 listopada br., na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO (ul. Żaglowa 11, Gdańsk) po raz kolejny odbędzie się ogólnopolski konkurs SkillsPoland 2022, który jest eliminacjami do międzynarodowego konkursu EuroSkills. Polscy widzowie już niedługo będą mogli lepiej poznać konkurs EuroSkills. Najbliższy konkurs po raz pierwszy zagości w Polsce we wrześniu 2023.

SkillsPoland to największy konkurs branżowy, skierowany do uczniów szkół branżowych, studentów kierunków technicznych oraz do osób rozpoczynających swoją karierę zawodową. W ciągu 3 dni zmierzą się zawodnicy z całej Polski, aby wyłonić najlepszych, którzy będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowym finale EuroSkills 2023.

WorldSkills Poland to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills.

Rywalizuje w nich 30 państw z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej, czyli WorldSkills. To największe tego rodzaju zawody na świecie. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych.

Polska przystąpiła do WorldSkills Europe w 2017 r., a rok później dołączyła do grona państw zrzeszonych w WorldSkills International. W 2020 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni rolę instytucji koordynującej, z ramienia Ministerstwa Edukacji Narodowej, powołała biuro WorldSkills Poland.

Polska do tej pory brała udział w EuroSkills Budapeszt 2018 (medal doskonałości dla Polski w konkurencji gotowanie), WorldSkills Kazań 2019 (srebrny medal dla Polski w konkurencji gotowanie) oraz EuroSkills Graz 2021, gdzie biało-czerwona drużyna wywalczyła aż 3 brązowe medale, w konkurencji: florystyka, gotowanie i spawalnictwo. Zawody odbyły się w Austrii w dniach 23-25 września 2021 r. Najliczniejsza w naszej historii kadra, wystąpiła aż w 16 konkurencjach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie WorldSkills Poland