Jeszcze do niedawna roboty typu „piesek” kojarzone były głównie z rozrywką. Tymczasem stają się coraz bardziej popularne i znajdują zastosowanie w kolejnych dziedzinach przemysłu.
Przykładem mogą być branże oil and gas oraz chemiczna. W cyklu tym postaramy się bliżej przyjrzeć aktualnej sytuacji oraz perspektywom omawianej technologii.
Roboty inspekcyjne, tu urządzenia które jak sama nazwa wskazuje zaprojektowane są specjalnie do przeprowadzania inspekcji. Często w trudno dostępnych lub niebezpiecznych środowiskach. W przypadku branży naftowej i gazowej, roboty inspekcyjne są stosowane do przeprowadzania inspekcji rurociągów, zbiorników, a także węzłów przesyłowych, które są trudno dostępne dla ludzi. Natomiast w branży chemicznej, roboty stosowane są do przeprowadzania inspekcji w środowiskach, w których panują niebezpieczne warunki, takie jak wysokie stężenie substancji chemicznych.
Geneza robotów inspekcyjnych sięga kilku dziesięcioleci wstecz, kiedy to zaczęto dostrzegać potrzebę automatyzacji i cyfryzacji procesów inspekcyjnych. Wraz z rozwojem technologii i robotyki, maszyny te stały się coraz bardziej zaawansowane i skuteczne w swoim działaniu. Przyczyniło się do ich coraz większego zastosowania w kolejnych branżach. Kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu rozwiązania te jednak były bardzo drogie, skomplikowane, trudne do wdrożenia oraz jeszcze trudniejsze do przeprogramowania.
W dniu dzisiejszym możliwe jest też szybkie wdrożenie, które dodatkowo cechuje się łatwością przeprogramowania. Co więcej maszyny posiadają możliwość autonomicznej nawigacji, wykonywania zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości i przetwarzania ich w czasie rzeczywistym, generując wartościowe informacje, które automatycznie trafiają do systemów nadrzędnych.
Wartości robotów inspekcyjnych
Największe koncerny naftowe oraz gazowe już postawiły pierwsze kroki w kierunku wykorzystania oraz rozwoju technologii. Koncerny takie jak Shell, Woodside czy Equinor posiadają rozproszone po całym świecie floty robotów inspekcyjnych. Jak wspominaliśmy wcześniej głównym problemem, które roboty rozwiązują w branży naftowej oraz gazowej jest zastąpienie ludzi w bardzo niebezpiecznym środowisku. Ale nie tylko. Są to też wypełnienie luki pokoleniowej związanej ze starzejącym się społeczeństwem oraz wiążącym się z tym brakiem wykwalifikowanej kadry inżynierskiej.
Nieodzownym elementem wartości dodanej wdrożenia robotów jest także aspekt innowacyjności. Podstawowym aspektem innowacyjności robotów jest zwiększenie czasu pracy rafinerii, co przekłada się na zwiększenie efektywności. Następnym aspektem jest przeprowadzanie działań prewencyjnych, które realizuje robot za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji, co wpływa na dłuższe działanie sprzętu oraz infrastruktury. Dodatkowo dzięki automatyzacji zbierania danych oraz wysyłania ich w czasie rzeczywistym do nadrzędnych systemów, nie ma potrzeby ręcznego przesyłania danych.
W kolejnych odcinkach cyklu którego autorem jest Łukasz Ziegler przyjrzymy się bliżej poszczególnym zastosowaniom robotów. Tym samym witamy Łukasza w gronie osób współpracujących z projektem Robo Challenge!
O autorze 🙂
Łukasz od początku swojej kariery związany jest z branżą robotyki. Rozpoczął od pracy nad robotyką mobilną oraz współpracującą w przemyśle produkcyjnym. Początkowo jako programista zaangażowany był w tworzenie oprogramowania dla robotów, jednak z czasem jego zainteresowania przesunęły się w kierunku działalności komercyjnej oraz projektowej. Obecnie jako członek zespołu Energy Robotics, Łukasz odpowiedzialny jest za rozwój sprzedaży projektów związanych z robotami inspekcyjnymi na rynku EMEA. Jego pasja do robotyki i sztucznej inteligencji przejawia się w jego blogu technologicznym na LinkedIn, który śledzi ponad 45 000 osób zafascynowanych technologią (dokładnie ile pomieścić może stadion wrocławskiego Śląska). Dodatkowo, Łukasz prowadził swój podcast poświęconego Przemysłowi 4.0.